A tudatos kardioedzés
2018. augusztus 13. írta: Dvorák Márton

A tudatos kardioedzés

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint hetente legalább 150 perc közepes intenzitású kardiomozgás (és 2x30 perc izomerősítés) szükséges a szív-érrendszeri rizikófaktorok csökkentéséhez, betegségek (mint például a magas vérnyomás, magas koleszterin, cukorbetegség, elhízás) gyógyításához és megelőzéséhez, illetve egy alapvető fittség fenntartásához. Apróbb, betegségnek megfelelő módosításokkal a nemzetközi és haza szakmai szervezetek (mint a European Society of Hypertension, European Society of Cardiology, American Diabetes Association, Magyar Diabetes Társaság) is ezt az ajánlást írja a mozgásterápia fő részeként.

Mit is jelent azonban a közepes intenzitás? 

Nehéz saját belátás szerint megítélni, mikor végez az ember pont megfelelő erősségű edzést, pedig fontos ennek a meghatározása: a túl könnyűnek olykor alig lesz hatása, a nagyon intenzív viszont a szervezetnek olykor inkább árt, mint használ, sérülésekhez vezet, vagy akár elveszi a mozogni kezdő/újrakezdő kedvét a további edzésektől.

A tanács, miszerint az edzés legyen már izzasztó, "lihegtető", de még nem túl fárasztó jó megközelítésnek tűnhet, de olykor csak még több kérdést vet fel. Ma már azonban nem csak a sportolóknak elérhetőek a pulzusmérő órák, alkalmazások, amivel egyszerűen számszerűsíthető az edzés intenzitása a szívverések számának méréséből. E szerint a közepes intenzitás a maximális pulzus (ami könnyen kiszámítható a 220-életkor képlettel) 60-70%-a. A sporttudományban ezt nevezik "állóképességi zónának", a szív-érrendszeri és cukorbetegek számára általánosan ez a betegségük kezelése szempontjából leghatékonyabb pulzustartomány.

Nézzünk egy példát! 

Egy 28 éves cukorbeteg maximális pulzusa 192 ütés/perc (220-28). Számára a célpulzus 115-134 közé esik, így érdemes ebben a tartományban kardiomozgást végeznie hetente legalább 150 percig, ami lehet tempós sétálás, úszás, kerékpározás, kocogás, vagy bármilyen más állóképességi sportág.

hr_kozepes.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Az ábrán bemelegítés után egy fokozatosan nehezedő, tempós gyaloglás pulzusgörbéje látszik. Esetében a kék sáv jelenti a 60-70%-os terhelést, vagyis a közepes intenzitást.

Nem csak az életkorból fakadóan, de más alkati, fittségi, sőt, genetikai tényezőktől is ez a kívánatos pulzuszóna egyénenként igencsak eltérhet, ezért mozgásterápia megkezdésekor érdemes ezt mozgásterapeuta, edző segítségével személyre szabni, hogy a terápia minél hatékonyabb legyen.

A pulzusmérő eszközök segítségével lehet pontosan betartani, követni a kardioedzések intenzitását, ami különösen fontos a szív-érrendszeri és cukoranyagcsere betegek mozgásterápiájában!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://okosrendelo.blog.hu/api/trackback/id/tr2414178093

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása